Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Srebrna Biblioteka
  OKŁADKA KSIĄŻKI ZE SREBRNEJ BIBLIOTEKI

    Albrecht von Hohenzollern znany jest Polakom jako ten, który w 1525 roku zł0żył na rynku w Krakowie hołd lenny przed królem Zygmuntem Starym oraz zsekularyzował Zakon Krzyżacki zmieniając nazwę państwa na Prusy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w jego żyłach płynęła krew Jagiellonów. Matka Albrechta - Zofia była córką Kazimierza Jagiellończyka. Ze względów czysto politycznych poślubiła marbrabiego brandenburskiego - Fryderyka w 1479 roku. Okazała się kobietą płodną i to dosłownie. Urodziła osiemnaścioro dzieci, w tym opisywanego Albrechta.

  Albrecht z kolei ożenił się z Dorotą Oldenburg, książniczką Duńską, a po jej śmierci z Anną Marią Brunszwicką. To właśnie za namową drugiej żony zlecił wykonanie srebrnych okładek dla książek będących w swoim posiadaniu. Ile książek oprawiono - przypuszczalnie 27 druków oraz jeden manuskrypt. Były to zapewne książki dotyczące religii luterańskiej i przechowywane w Królewcu.

  Przez setki lat bibliotekę omijały zawieruchy wojenne i dopiero w XX wieku padła realna groźba ich zniszczenia. Wskutek działań wojennych wywieziono książki do Pasłęka niedaleko Elbląga - w samą porę, wkrótce Królewiec został zbombardowany przez samoloty alianckie. Wskutek zmiany granic Pasłęk znalazł się w Polsce. W 1947 oprawy, niestety w uszczuplonym stanie przeniesiono do Torunia. Z całej biblioteki przetrwało 15 okładek. Dziś 12 z nich można zobaczyć w Toruniu i po jednej w Krakowie, w Warszawie i w Olsztynie.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT