Jesteś tutaj: Strona główna>Krakowianie>Malarze> Władysław Rossowski
  WŁADYSŁAW ROSSOWSKI  Władysław Rossowski (1857-1923) pochodził z Monasterzysk (obecnie Ukraina), kształcił się we Lwowie Krakowie. W 1874 rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych na Oddziale Kompozycyjnym pod kierunkiem Jana Matejki. W roku 1881 otrzymał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd edukacyjny za granicę. Swoją podróż rozpoczął od Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, następnie przebywał w Dreźnie i Paryżu. Swoje życie artystyczne do roku 1903 związał z Krakowem, następnie wyprowadził się do Lwowa, gdzie po długiej chorobie zmarł. Swoje prace i działalność związał z krakowskim TPSP, następnie z warszawskim TZSP oraz Salonem Aleksandra Krywulta. Obrazy Rossowskiego wystawiane były także w Wiedniu i Budapeszcie. Debiut w 1880 roku nastąpił w Sukiennicach - płótno "Skazana", przygotowane jeszcze na studiach pod kierownictwem Matejki, spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez krytyków. Kolejne prace nie były już tak entuzjastycznie odbierane, "Wjazd królowej Jadwigi do Krakowa" potraktowano znacznie chłodniej. Za to "Chrystys" z 1894 otrzymał nagrodę - srebrny medal na lwowskiej wystawie "Sztuka Współczesna". W 1893 wykonał obraz sakralny "Błogosławiona Kinga" do kaplicy w Bochni, w latach 1892-95 według szkiców Jana Matejki zrealizował malowidła do ikonostasu kościoła św. Norberta (obecnie cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego) w Krakowie.
  Monumentalną realizacją są przygotowane przez Rossowskiego w latach 1898-1903 obrazy, przygotowane do kościoła OO. Franciszkanów w Krakowie, o tematyce ściśle powiązanej z historią braci mniejszych: "Przyjęcie franciszkanów w Polsce", "Śluby zakonne bł. Kingi i Jolanty", "Nadanie reguły franciszkanom", "Nawracanie pogan przez dominikanów i franciszkanów".

  Literatura:

  • Katarzyna Jurkiewicz, Obrazy Władysława Rossowskiego w kościele OO. Franciszkanów w Krakowie [2:] Sztuka Sakralna Krakowa w wieku XIX, red. Joanna Wolańska i Wojciech Baus

Krakowscy malarze opisani na stronie:

Szymon Czechowicz
Tomasz Dolabella
Vlastimil Hofmann
Jacek Malczewski
Jan Matejko
Józef Mehoffer
Władysław Rossowski
Wlodzimierz Tetmajer
Stanislaw Wyspianski

GALERIA
WŁADYSŁAW ROSSOWSKI

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE