Strona główna>Krakowianie>Malarze> Władysław Rossowski
  WŁADYSŁAW ROSSOWSKI  Władysław Rossowski (1857-1923) pochodził z Monasterzysk (obecnie Ukraina), kształcił się we Lwowie Krakowie. W 1874 rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych na Oddziale Kompozycyjnym pod kierunkiem Jana Matejki. W roku 1881 otrzymał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd edukacyjny za granicę. Swoją podróż rozpoczął od Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, następnie przebywał w Dreźnie i Paryżu. Swoje życie artystyczne do roku 1903 związał z Krakowem, następnie wyprowadził się do Lwowa, gdzie po długiej chorobie zmarł. Swoje prace i działalność związał z krakowskim TPSP, następnie z warszawskim TZSP oraz Salonem Aleksandra Krywulta. Obrazy Rossowskiego wystawiane były także w Wiedniu i Budapeszcie. Debiut w 1880 roku nastąpił w Sukiennicach - płótno "Skazana", przygotowane jeszcze na studiach pod kierownictwem Matejki, spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez krytyków. Kolejne prace nie były już tak entuzjastycznie odbierane, "Wjazd królowej Jadwigi do Krakowa" potraktowano znacznie chłodniej. Za to "Chrystys" z 1894 otrzymał nagrodę - srebrny medal na lwowskiej wystawie "Sztuka Współczesna". W 1893 wykonał obraz sakralny "Błogosławiona Kinga" do kaplicy w Bochni, w latach 1892-95 według szkiców Jana Matejki zrealizował malowidła do ikonostasu kościoła św. Norberta (obecnie cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego) w Krakowie.
  Monumentalną realizacją są przygotowane przez Rossowskiego w latach 1898-1903 obrazy, przygotowane do kościoła OO. Franciszkanów w Krakowie, o tematyce ściśle powiązanej z historią braci mniejszych: "Przyjęcie franciszkanów w Polsce", "Śluby zakonne bł. Kingi i Jolanty", "Nadanie reguły franciszkanom", "Nawracanie pogan przez dominikanów i franciszkanów".

  Literatura:

  • Katarzyna Jurkiewicz, Obrazy Władysława Rossowskiego w kościele OO. Franciszkanów w Krakowie [2:] Sztuka Sakralna Krakowa w wieku XIX, red. Joanna Wolańska i Wojciech Baus

Krakowscy malarze opisani na stronie:

Szymon Czechowicz
Tomasz Dolabella
Vlastimil Hofmann
Jacek Malczewski
Jan Matejko
Józef Mehoffer
Władysław Rossowski
Wlodzimierz Tetmajer
Stanislaw Wyspianski

WŁADYSŁAW
ROSSOWSKI
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT