Strona główna>Krakowianie>Malarze> Vlastimil Hofmann
  VLASTIMIL HOFMANN  Vlastimil Hofmann (27 kwietnia 1881 Karlin, Czechy - 1970 Szklarska Poręba) - syn czeskiego kupca Ferdynanda Hofmanna i Polki Teofili Muzyk. Gdy przyszły artysta ma osiem lat rodzina Hofmannów przenosi się do Krakowa, tutaj, w sumiennicach Ferdynand otwiera sklep z półszlachetnymi kamieniami. Młody Vlastimil uczy się w szkole św. Barbary, a następnie w gimnazjum im. Jana Sobieskiego. Gimnazjum jednak nie kończy, ojciec malarza, Ferdynand, poznaje Mariana Gorzkowskiego, sekretarza Jana Matejki, pokazuje mu rysunki syna, Gorzkowski, zauroczony, proponuje Vlastimilowi zaoczną naukę rysunku w Szkole Sztuk Pięknych. W 1896 roku Vlastimil zdaje egzaminy na Akademię Sztuk Pięknych (Szkoła w 1895 uzyskuje status Akademii), zostaje warunkowo przyjęty, nadrabiając zaocznie maturę i trafia do pracowni Floriana Cynka i Alfreda Dauna. W Akademii artysta poznaje Jacka Malczewskiego. Z Malczewskim, mimo różnicy wieku łączyc go będą nie tylko zawodowe ale i przyjacielskie stosunki.
  Wkrótce wybucha I wojna światowa. Artysta opuszcza Kraków i jedzie do Wysoczan niedaleko Pragi. W następnym roku zgłasza sie do wojska. w walkach nie uczestniczy, podczas ćwiczeń spada z konia, po czterech miesiącach rekonwalescencji uznany zostaje za niezdolnego do walki. W 1917 roku Vlastimil Hofmann wraca do Krakowa. W podróży towarzyszy mu żona kuzyna - Adela. Między Adelą a Hofmanem rodzi się przyjaźń, wyjeżdżają wspólnie do Paryża, wynajmuja mieszkanie i w 1919 biorą ślub. Małżeństwo okaże się trwałe i szczęśliwe.
  Na okres II wojny światowej małżeństwo Hofmannów wyjechało z Polski. Ich droga wiodła przez Tarnopol, Wołyń, Moskwę i w 1941 trafiają do Tel-Awiwu i Jerozolimy. W 1946 roku Hofmanowie przyjmuja propozycję powrotu do Europy z emigrantami czeskimi i w czerwcu 1946 roku rodzina przybywa do Krakowa.
  Ze względu na trudną sytuację w Krakowie i brak pracy, Hofmannowie decydują się na wyjazd do Szklarskiej Poręby, zamieszkują tam drewniany domek, który nazywa Hofmannów ą Wlastimilówką. Okres powojenny był dla państwa Hofmannów czasem realizacji sławy. W 1948 Związek Artystów Plastyków we Wrocławiu zorganizował wystawę z okazji 45 lecia pracy artystycznej. Podobna obdyła się w Szklarskiej porębie w 1952 roku. W 1961 Hofmannowie odznaczeni zostali Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obrazy Hofmanna prezentowane były w Warszawie, Krakowie, Jeleniej Górze, Wrocławiu.
  W 1970 roku artysta umiera w swoim rodzinnym domu w Szklarskiej porębie. Przeżył on blisko 90 lat. został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

  Literatura:

• Magdalena Czapska-Michalik, Hofmann, Warszawa 2007

Krakowscy malarze opisani na stronie:

Szymon Czechowicz
Tomasz Dolabella
Vlastimil Hofmann
Jacek Malczewski
Jan Matejko
Józef Mehoffer
Władysław Rossowski
Wlodzimierz Tetmajer
Stanislaw Wyspianski

VLASTIMIL
HOFMANN
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT