Teatr Bagatela jest trzecim najstarszym teatrem Krakowa. Powstał z inicjatywy Mariana Dąbrowskiego, redaktora 'Ilustrowanego Kuryera Codziennego' w 1918 roku. Wkrótce, na skrzyżowaniu ulic Karmelickiej i Krupniczej, wybodowano gmach wg projektu architekta Janusza Zarzeckiego. Projektantem wnętrz został Henryk Uziębło. Niestety, pierwsza dekoracja wnętrza teatru nie zachowała się. W 1928 roku wybuchł pożar, który całkowicie zniszczył wyposażenie teatru.
Teatr Bagatela nosi imię Tadeusza Żeleńskiego, lekarza z wykształcenia, znanego jednak z licznych felietonów na temat życia krakowskiego, a także z 'Plotki o Weselu' Stanisława Wyspiańskiego. Jedna z anegdot głosi, że długo zastanawiano sie nad nazwaniem nowego teatru. W końcu zniecierpliwiony Żeleński miał powiedzieć: 'Bagatela, choćmy do domu, jutro o tym pogadamy'. I tak już zostało.
Teatr Bagatela jest miejscem, gdzie można zobaczyć przede wszystkim sztuki współczesne, lekkie, często o podtekstach seksualnych. Stąd też, teatr Bagatela dobrą propozycją dla młodzieży od 16 do 116 lat. Teatr posiada dwie sceny. Obok dużej sceny przy ul. Karmelickiej spektakle prezentowane sa na deskach sceny przy ul. Józefa Sarego 7.