Jesteś tutaj: Strona główna >Zabytki Krakowa > Stare Miasto > Teatr Bagatela
                    Strona główna > Teatry Krakowa > Teatr Bagatela
   TEATR BAGATELA IM. TADEUSZA 'BOYA' ŻELEŃSKIEGO  Teatr Bagatela jest trzecim najstarszym teatrem Krakowa. Powstał z inicjatywy Mariana Dąbrowskiego, redaktora 'Ilustrowanego Kuryera Codziennego' w 1918 roku. Wkrótce, na skrzyżowaniu ulic Karmelickiej i Krupniczej, wybodowano gmach wg projektu architekta Janusza Zarzeckiego. Projektantem wnętrz został Henryk Uziębło. Niestety, pierwsza dekoracja wnętrza teatru nie zachowała się. W 1928 roku wybuchł pożar, który całkowicie zniszczył wyposażenie teatru.
  Teatr Bagatela nosi imię Tadeusza Żeleńskiego, lekarza z wykształcenia, znanego jednak z licznych felietonów na temat życia krakowskiego, a także z 'Plotki o Weselu' Stanisława Wyspiańskiego. Jedna z anegdot głosi, że długo zastanawiano sie nad nazwaniem nowego teatru. W końcu zniecierpliwiony Żeleński miał powiedzieć: 'Bagatela, choćmy do domu, jutro o tym pogadamy'. I tak już zostało.
  Teatr Bagatela jest miejscem, gdzie można zobaczyć przede wszystkim sztuki współczesne, lekkie, często o podtekstach seksualnych. Stąd też, teatr Bagatela dobrą propozycją dla młodzieży od 16 do 116 lat. Teatr posiada dwie sceny. Obok dużej sceny przy ul. Karmelickiej spektakle prezentowane sa na deskach sceny przy ul. Józefa Sarego 7.


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA