Strona główna>Małopolska> Pieniny, Spływ Dunajcem
PIENINY
SPŁYW DUNAJCEM

   Pieniński Park Narodowy, mimo niewielkiej powierzchni, odznacza się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu oraz bogactwem fauny i flory. Góry kojarzą się głównie ze strzelsitymi szczytami Trzech Koron (herb parku). Najpopularniejszym sposobem zwiedzania PPN jest spływ Dunajcem. Na poczatku XIX wieku spływ Dunajcem organizowany był okazjonalnie dla kuracjuszy i gości Szczawnicy. Malownicze zakola rzeki i pejzaże Pienin podziwiane z tratwy mają dodatkowy urok. Przepłynięcie trasy połączonymi czółnami lub pontonem może być emocjonującą atrakcją. Oprócz Trzech Koron (982 m n.p.m.) pięknym szlakiem Sokola Perć można wejść na niższą Sokolicę, z której pionową przepaścią można zerknąć w nurt Dunajca. Pienińskie łąki to botaniczny raj, dla wielbicieli storczyków PPN jest szansą na podziwianie ponad 30 gatunków tego kwiatu w warunkach naturalnych. Na terenie niewielkiego parku odnajdujemy połowę wszystkich gatunków polskich roślin kwiatowych! świat zwierzęcy reprezentowany jest bogato przez motyle (paŸ żeglarz Papilio podalirius, niepylak apollo Parnassius apollo) i nietoperze (podkasaniec mały).

 

   Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła od czasów budowy w XV wieku zachował się w niemal niezmienionym stanie. Oryginalne wielobarwne polichromie, rzeŸba Chrystusa Ukrzyżowanego na belce tęczowej, zostały również wyeksponowane drewniane tabernakulum oraz deska z wcześniejszego kościoła (datowana na XII w.). Zabytek został uznany za jedną z największych wartości kulturowej Polski, co udokumentowano wpisem na Listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Urok kościoła wpłynął również na polską kinematografię, to w Dębnie ślub brał filmowy Janosik (w roli Janosika Marek Perepeczko).

 

   Tragiczne powodzie górskie niejednokrotnie niszczyły zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski, na szczęście drewniany kościół pw. świętej Trójcy z końca XV wieku wraz z bezcennym tryptykiem w ołtarzu głównym nie ucierpiały, mimo bezpośredniej bliskości rzeki. Modrzewiowy dworek z XVIII wieku należący niegdyś do Tetmajerów jest dziś wraz z wyposażeniem pięknym przykładem tradycyjnego dworku małopolskiego. W łopusznej mieszkał i został pochowany ks. Józef Tischner, dla zwiedzających udostępniono izbę Jego pamięci.

 

Zamek w Niedzicy, wzniesiony w XIV w., strzegł dawniej północnej granicy Węgier. Zbudowano go dzięki staraniom rycerza Rykolfa Berzeviczego ze Strążek. To w zamku w Niedzicy podpisano umowę, na mocy której król Węgier Zygmunt Luksemburczyk oddawał Polsce w zamian za pożyczkę 37 000 kop groszy praskich 13 miast na Spiszu. Aż do pierwszego rozbioru Polski pożyczki nie spłacono i miasta tzw. Zastawu Spiskiego należały prawnie do Rzeczpospolitej. W 1817 r. Horvathowie odremontowali podupadły zamek i zamienili go w rezydencję magnacką. Od 1963r. na zamku działa muzeum. Piękne położenie zamku na wapiennym wzgórzu wykorzystano niejednokrotnie podczas kręcenia filmów "Janosik", "Wakacje z duchami".

   Z zamkiem w Niedzicy wiąże się legenda o skarbach Inków. Podobno Sebastian Berzeviczy, przebywając w Peru, poślubił Indiankę z plemienia Inków. Jego córka Umina wyszła za mąż za ostaniego władcę Inków Tupaca Amaru. Po upadku powstania przeciwko Hiszpanom małżonkowie uciekli do Europy i schronili się w Niedzicy. Wnuk Tupaca i Uminy został adopotowany przez krewnego i ukryty w Niemczech. W 1946 roku jego potomek Andrzej Benesz, kierując się odczytanymi dokumentami, odkrył w Niedzicy inkaskie kipu, podobno prowadzące do skarbu, Niestety, Andrzej Benesz zginął w wypadku samochodowm w 1976 r. i od tamtej pory o złocie Inków nie ma żadnej wieści.

 

   W połowie XIV w. Kazimierz Wielki, fortyfikując granice Polski, wzmocnił przez rozbudowę i modernizację twierdzę z XIII w. Czorsztyn. Pierwotna nazwa zamku Wronin została przez niemieckich osadników zmieniona na Szomstein (Stercząca Skała), a następnie spolszczona do wersji Czorsztyn. Za czasów panowania Władysława Jagiełły starostą czorsztyńskim był słynny Zawisza Czarny, zamek zaś gościł królów (Ludwika Węgierskiego, Jadwigę, Władysława Warneńczyka). W 1598 r. zamek zdobył i splądrował wojewoda sieradzki Olbracht łaski (syn Hieronima). Podczas buntu chłopów na Podhalu w XVII w. w Czorsztynie ukrywał się przywódca ludu Kostka Napierski. Potop szwedzki dał zamkowi szansę na przyjęcie kolejnego króla, w zamku odbyło się przekazanie przez króla Jana III skarbca koronnego w ręce Jerzego Lubomirskiego. Pożar z roku 1795 spowodował upadek zamku. Na szczęście już w 1818 r. posiadłość trafiła w ręce Drohojewskich, stając się rezydencją letniskową. Utworzenie Jeziora Czorsztyńskiego nie zaszkodziło zamkowi, aktualnie wzgórze zamkowe udostępnione zostało do zwiedzania.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT