SPŁYW DUNAJCEM
Pieniny i przełom Dunajca
Pieniński Park Narodowy, mimo niewielkiej powierzchni, odznacza się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu oraz bogactwem fauny i flory. Góry kojarzą się głównie ze strzelsitymi szczytami Trzech Koron (herb parku). Najpopularniejszym sposobem zwiedzania PPN jest spływ Dunajcem. Na poczatku XIX wieku spływ Dunajcem organizowany był okazjonalnie dla kuracjuszy i gości Szczawnicy. Malownicze zakola rzeki i pejzaże Pienin podziwiane z tratwy mają dodatkowy urok. Przepłynięcie trasy połączonymi czółnami lub pontonem może być emocjonującą atrakcją. Oprócz Trzech Koron (982 m n.p.m.) pięknym szlakiem Sokola Perć można wejść na niższą Sokolicę, z której pionową przepaścią można zerknąć w nurt Dunajca. Pienińskie łąki to botaniczny raj, dla wielbicieli storczyków PPN jest szansą na podziwianie ponad 30 gatunków tego kwiatu w warunkach naturalnych. Na terenie niewielkiego parku odnajdujemy połowę wszystkich gatunków polskich roślin kwiatowych! świat zwierzęcy reprezentowany jest bogato przez motyle (paŸ żeglarz Papilio podalirius, niepylak apollo Parnassius apollo) i nietoperze (podkasaniec mały).
Dębno Podhalańskie
Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła od czasów budowy w XV wieku zachował się w niemal niezmienionym stanie. Oryginalne wielobarwne polichromie, rzeŸba Chrystusa Ukrzyżowanego na belce tęczowej, zostały również wyeksponowane drewniane tabernakulum oraz deska z wcześniejszego kościoła (datowana na XII w.). Zabytek został uznany za jedną z największych wartości kulturowej Polski, co udokumentowano wpisem na Listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Urok kościoła wpłynął również na polską kinematografię, to w Dębnie ślub brał filmowy Janosik (w roli Janosika Marek Perepeczko).
Łopuszna
Tragiczne powodzie górskie niejednokrotnie niszczyły zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski, na szczęście drewniany kościół pw. świętej Trójcy z końca XV wieku wraz z bezcennym tryptykiem w ołtarzu głównym nie ucierpiały, mimo bezpośredniej bliskości rzeki. Modrzewiowy dworek z XVIII wieku należący niegdyś do Tetmajerów jest dziś wraz z wyposażeniem pięknym przykładem tradycyjnego dworku małopolskiego. W łopusznej mieszkał i został pochowany ks. Józef Tischner, dla zwiedzających udostępniono izbę Jego pamięci.
Niedzica
Zamek w Niedzicy, wzniesiony w XIV w., strzegł dawniej północnej granicy Węgier. Zbudowano go dzięki staraniom rycerza Rykolfa Berzeviczego ze Strążek. To w zamku w Niedzicy podpisano umowę, na mocy której król Węgier Zygmunt Luksemburczyk oddawał Polsce w zamian za pożyczkę 37 000 kop groszy praskich 13 miast na Spiszu. Aż do pierwszego rozbioru Polski pożyczki nie spłacono i miasta tzw. Zastawu Spiskiego należały prawnie do Rzeczpospolitej. W 1817 r. Horvathowie odremontowali podupadły zamek i zamienili go w rezydencję magnacką. Od 1963r. na zamku działa muzeum. Piękne położenie zamku na wapiennym wzgórzu wykorzystano niejednokrotnie podczas kręcenia filmów "Janosik", "Wakacje z duchami".
Z zamkiem w Niedzicy wiąże się legenda o skarbach Inków. Podobno Sebastian Berzeviczy, przebywając w Peru, poślubił Indiankę z plemienia Inków. Jego córka Umina wyszła za mąż za ostaniego władcę Inków Tupaca Amaru. Po upadku powstania przeciwko Hiszpanom małżonkowie uciekli do Europy i schronili się w Niedzicy. Wnuk Tupaca i Uminy został adopotowany przez krewnego i ukryty w Niemczech. W 1946 roku jego potomek Andrzej Benesz, kierując się odczytanymi dokumentami, odkrył w Niedzicy inkaskie kipu, podobno prowadzące do skarbu, Niestety, Andrzej Benesz zginął w wypadku samochodowm w 1976 r. i od tamtej pory o złocie Inków nie ma żadnej wieści.
Czorsztyn
W połowie XIV w. Kazimierz Wielki, fortyfikując granice Polski, wzmocnił przez rozbudowę i modernizację twierdzę z XIII w. Czorsztyn. Pierwotna nazwa zamku Wronin została przez niemieckich osadników zmieniona na Szomstein (Stercząca Skała), a następnie spolszczona do wersji Czorsztyn. Za czasów panowania Władysława Jagiełły starostą czorsztyńskim był słynny Zawisza Czarny, zamek zaś gościł królów (Ludwika Węgierskiego, Jadwigę, Władysława Warneńczyka). W 1598 r. zamek zdobył i splądrował wojewoda sieradzki Olbracht łaski (syn Hieronima). Podczas buntu chłopów na Podhalu w XVII w. w Czorsztynie ukrywał się przywódca ludu Kostka Napierski. Potop szwedzki dał zamkowi szansę na przyjęcie kolejnego króla, w zamku odbyło się przekazanie przez króla Jana III skarbca koronnego w ręce Jerzego Lubomirskiego. Pożar z roku 1795 spowodował upadek zamku. Na szczęście już w 1818 r. posiadłość trafiła w ręce Drohojewskich, stając się rezydencją letniskową. Utworzenie Jeziora Czorsztyńskiego nie zaszkodziło zamkowi, aktualnie wzgórze zamkowe udostępnione zostało do zwiedzania.