Strona główna >Małopolska > Oświęcim
  OŚWIĘCIM


  Miasto Oświęcim, mimo że oferuje wiele atrakcji turystycznych, jest rzadko odwiedzane. Wizerunek miasta został przyćmiony powstaniem obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Tymczasem miasto oferuje wiele do zobaczenia, może być wygodnym przystankiem w drodze z lub do Krakowa, lub też uzupełnieniem pobytu w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym.
  Nieodparty urok miasta jest związany z jego bardzo bogatą historią. Pierwsze wzmianki o Oświęcimiu pochodzą z końca XII wieku, kiedy Kazimierz Sprawiedliwy przekazuje miasto swojemu bratankowi Władysławowi Plątonogiemu. Owo wydarzenie dzieje się w okresie podziału dzielnicowego. W zasadzie od początków swojej historii aż do 1454 roku miasto żyło swoją własną historią w niewielkim stopniu związaną z historią Polski. Dopiero w 1454 roku osiążę święcimski Jan IV złożył hołd lenny Kazimierzowi Jagiellończykowi a trzy lata później sprzedał królowi polskiemu cało księstwo oświęcimsko-zatorskie.
  Formalnie w 1564 roku księstwo oświęcimsko-zatorskie wcielone zostało do Korony, od tej pory historia miasta splotła się ściśle z historią Polski.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Oświęcim stał się częścią Austrii.

GALERIA
OŚWIĘCIM
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT