OJCOWSKI PARK NARODOWY - JASKINIA CIEMNA


  Jaskinia Ciemna to jedna z większych, ale nie największa jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym. Długość jej to 230 metrów. Kiedy została odkryta? Bardzo dawno, bowiem najstarsze ślady człowieka datuje się na około 115 tysięcy lat p.n.e. W tamtym czasie przed małym otworem do jaskini znajdowała się zadaszona jama, będąca doskonałym schronieniem dla ludzi paleolitu. Ów strop będący dachem przed jaskinią runął jednak w późniejszym czasie tworząc skalne wejście do środka.
  W czasach historycznych jaskinia była dostępna wszystkim, chcącym obejrzeć jej wnętrze. Jaskinię odwiedzali choćby architekt Sebastian Piskorski, król Stanisław August Poniatowski, biskup Adam Naruszewicz czy Stanisław Staszic. Później, w XIX wieku jaskinia stała się celem turystów. Masowa turystyka doprowadziła do zubożenia jej szaty, odwiedzający łamali stalagmity, traktując to jako swego rodzaju pamiątkę z pobytu w Ojcowie. Nadomiar do jaskini wchodzono z otwartym ogniem, co zabarwiło wnętrze na ciemny kolor, a w latach dwudziestych XX wieku założono tu oświetlenie elektryczne. Dziś, jaskinia, choć zubożona jest najczęstszym, obok Jaskini Łokietka, miejscem odwiedzanym przez turystów.
  W jaskini hibernuje największa liczba nietoperzy, oblicza się że każdej zimy zamieszkuje ją ok 200 sztuk. Jest to przyczyna dla której otwarta jest ona dla zwiedzających od kwietnia do połowy października.
  Tuż przed wejściem do jaskini znajduje się charakterystyczna skała zwana Rękawicą. Legenda odnosi tą formę do ręki Boga, który ulitował się nad siostrami klaryskami, szukającymi schronienia w jaskini przed Tatarami, zasłaniając otwór swoja ręką.

  Literatura:

  Partyka Józef, Ojcowski Park Narodowy, Warszawa 1979

  Zinkow Julian, Zespół jurajskich parków krajobrazowych. Ojcowski Park Narodowy, t.2, Warszawa 1990

 

Strona główna >Małopolska > Ojcowski Park Narodowy > Jaskinia Ciemna
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT