OJCOWSKI PARK NARODOWY
BRAMA KRAKOWSKA I ŹRÓDEŁKO MIŁOŚCI
  Okolice Bramy Krakowskiej to jeden z najpiękniejszych zakątków Ojcowskiego Parku Narodowego. Oczom zwiedzającego ukazuje się biała i niemal pionowa skała zwana Górą Koronną z jej najbardziej charakterystyczną formacją przypominającą ludzką rękę (tzw. Rękawica), w wąskiej dolinie płynie rzeka Prądnik, a po przeciwnej stronie widoczna jest Brama Krakowska.
  Brama Krakowska to dwie charakterystyczne skały oddalone od siebie o ok. 7 metrów, przypominające kształtem bramę łączącą Dolinę Prądnika z Wąwozem Ciasne Skałki. Nazwa 'Brama Krakowska' utrwaliła się w XIX wieku, kiedy to obszar dzisiejszego parku narodowego stał się znanym uzdrowiskiem. Wówczas szereg skał zyskało swoje nazwy, zależe od kształtów, jakie przypominały. Tak więc swoje nazwy zyskały Skały Panieńskie, i Skały Kawalerskie, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Sowa, Wernyhora i właśnie Brama Krakowska.
  Przy prawej skale (stojąc plecami do rzeki) znajduje się ciek dający wodę dla Źródełka Miłości, znajdującego się kilka metrów dalej. Wypływ wody wyprowadzony jest do małego, betonowego zbiornika w kształcie serca. Przepowiednia głosi, że kto napije się wody z tego źródła, wkrótce się zakocha (woda jest oczywiście zdatna do picia).
  Dojście do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości możliwe jest ze wsi Ojców, idąc niebieskim szlakiem należy okonać dystans ok. półtora kilometra. Trasa jest możliwa do pokonania także dla osób na wózkach inwalidzkich.

Strona główna >Małopolska > Ojcowski Park Narodowy > Brama Krakowska
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT