Strona główna >Małopolska > Kalwaria Zebrzydowska > Obraz MB Kalwaryjskiej
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA
OBRAZ MATKI BOSKIEJ KALWARYJSKIEJ


  Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej należy do najbardziej czczonych w Polsce wizerunków Dziewicy Maryi. Kult obrazu wiąże się z cudem, jaki objawił się we wsi Krzywaczka. Obraz płakał krwawymi łzami, celem więc sprawdzenia zjawiska, obraz przewieziono do Kalwarii Zebrzydowskiej w 1641 r. Wkrótce informacja o cudzi rozniosła się wśród okolicznej ludności. Ci zaczęli tłumnie przychodzić do Sanktuarium i modlić się przed obrazem. W roku 1656 biskup Krakowa Tomasz Oborski zezwolił na kult obrazu a w 1667 przeniesiono go do specjalnie na ten cel wybudowanej kaplicy.
  15 sierpnia 1887 roku obraz został ukoronowany przez biskupa Albina Dunajewskiego. Sto lat później 10 czerwca 1987 roku Jan Paweł II wspomniał to wydarzenie i ofiarował Matce Voskiej złotą różę.
  Dziś obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Reprodukcje obrazu, można znaleźć w wielu polskich domach, przedstawiamie Matki Boskiej Kalwaryjskiej moż także odnaleźć na małych obrazkach rozdawanych wiernym odwiedzającym Sanktuarium (patrz obraz po prawej).

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT