Strona główna >Małopolska > Jura Krakowsko-Częstochowska > Złoty Potok
  ZŁOTY POTOK I OKOLICE  Jest to malowniczo położona miejscowość nad rzeką Wiercicą. Pierwsze wzmianki o Złotym Potoku pochodzą z drugiej połowy XII wieku, a więc z okresu rozdrobnienia dzielnicowego Polski. Ówczesna wieś leżała na skraju Dzielnicy Senioralnej w niewielkiej odległości od Śląska. Domniemanymi pierwszymi właścicielami Potoku (bo tak wówczas zwała się miejscowość) był ród Odrowążów.
  Mało kto jednak kojarzy Złoty Potok z pierwszymi jej właścicielami, dużo bardziej rozpoznawalni są kolejni właściciele - ród Krasińskich. W 1851 roku majątek zakupił Wincenty Krasinski. Tutaj też, od wiosny do jesieni 1857 roku, przebywał jeden z najsławniejszych poetów doby romantyzmu Zygmunt Krasiński. Drogą koligacji rodzinnych majątek przeszedł w posiadanie rodziny Raczyńskich (córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrycze wyszła za mąż za Edwarda Aleksandra Raczyńskiego; z tegoż związku zrodził się Karol Roger, który odziedziczył majątek w Złotym Potoku) Majątek po drugiej wojnie światowej został znacjonalizowany.
  Z rodziną Raczyńskich związany jest pobliski Rezerwat Parkowe. W 1881 roku Edward Aleksander Raczyński zakłada pstrągarnię, gospodarstwo rozwija następnie jego syn Karol Roger, co więcej, Karol Roger ogranicza on wyrąb lasu i przyzwala na ochronę drzewostanu. Ów ponad 100-hektarowy teren staje się zaczątkiem dzisiejszego Rezerwatu Parkowe.
  Będąc w Złotym Potoku można podejść do kościoła. Świątynia, mimo że sięga wiekiem głębokiego średniowiecza, zatraciła swoje cechy stylowe. Wielokrotnie przebudowywana otrzymała swój ostateczny neogotycki wygląd w XIX wieku. W kościele pochowana jest córka Zygmunta Krasinskiego - Elżbieta. Na kościele umieszczono tablicę poświęconą żołnierzom Batalionu Skała poległym w okolicznych lasach w bitwie z Niemcami w 1944 roku.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT