Strona główna >Małopolska > Jura Krakowsko-Częstochowska > Żarki
  ŻARKI


  Żarki to niewielkie miasto położone 8 kilometrów od Myszkowa i liczące niecałe 5 tysięcy mieszkańców. To małe miasteczko posiada jednak bogatą i ciekawą przeszłość, historia miejscowości sięga do czasów średniowiecza, dodatkowym czynnikiem, uatrakcyjniającym formowanie się Żarek była obecnośc przedstawicieli ludności chrześcijańskiej i żydowskiej. Pierwsze wzmianki informują o istnieniu miejscowości w czasach Władysława Łokietka. W czasach Kazimierza Wielkiego lub też Ludwika Węgierskiego Żarki otrzymały prawo miejskie. Jako miejscowość, leżąca w pobliżu drogi handlowej prowadzącej z Małopolski do Wielkopolski oraz na Śląsk, Żarki czerpały znaczne dochody z usług i handlu.
  Potop szwedzki był dla miasta (podobnie jak dla wielu innych miejscowości w regionie) czasem niemal całkowitego zniszczenia, po wojnie polsko-szwedzkiej miejscowość nigdy już nie odzyskała dawnej świetności. Na domiar złego kolejne wojny oraz utrata niepodległości przez Polskę negatywnie odbiły się na zamożności mieszkańców Żarek. Rok 1864 - czas zrywu narodowego i zaangażowanie mieszkańców w Powstanie Styczniowe zaskutkował dla Żarek reperkusjami ze strony władz. Car Rosji Aleksander Romanow ukarał miejscowość pozbawieniem praw miejskich.
  Kolejne trudne chwile przychodzą wraz z wybuchem II wojny światowej. Dla żareckich Żydów Niemcy tworzą getto, w którym w wyniku represji ginie większość starozakonnych.
  Po drugiej wojnie światowej Żarki przeżywają rozkwit, odzyskują prawa miejskie 1 lipca 1949 roku. Dziś jest to miejscowość bardzo przyjazna zwiedzającym, z kilkoma ciekawymi zabytkami, godnymi zatrzymania się choćby na kilka godzin. Do najważniejszych obiektów turystycznych należą:

 • Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej
 • Synagoga i kirkut
 • Zespół zabytkowych stodół
 • Ruiny kościoła p.w. św. Stanisława ze Szczepanowa

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT