Strona główna >Małopolska > Jura Krakowsko-Częstochowska > Zamki w Mirowie i Bobolicach
  ZAMKI W MIROWIE I BOBOLICACH  Zamki w Mirowie i Bobolicach, chociaż dzisiaj wyglądają odmiennie (Zamek Mirów to malownicze ruiny, Zamek Bobolice jest zrekonstruowany), łączy wspólna przeszłość. Oba zamki zostały rozbudowane przez Kazimierza Wielkiego jako części systemu obronnego chroniącego Małopolskę przed potencjalnymi atakami ze strony niezależnego od Polski Śląska. W XIV i XV wieku zamki stawały się własnością kilku rodów: Koziegłowów, Bninów, Myszkowskich, Korycińskich, Męcińskich.
  Ogromnych spustoszeń dokonali Szwedzi po 1655 roku. Ich okupacja wiązała się ze zniszczeniem nie tylko obu zamków, ale też większości warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w całej Polsce.
  Obecnie zamki w Mirowie i Bobolicach należą do rodziny Laseckich. Właściciele podjęli decyzję o odbudowaniu zamku w Bobolicach z wykorzystaniem technik najbardziej odpowiadających metodom murarskim ze średniowiecza. W ten sposób swój blask odzyskał zamek w Bobolicach. Tenże jest obecnie ciekawym punktem na trasie zwiedzania Jury. Zamek w Mirowie ma być pozostawiony w stanie tzw. trwałej ruiny i udostępniony turystycznie. Obecnie zamek w Mirowie jest niedostępny dla turystó ze względów bezpieczeńtwa.

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT