Zamki w Mirowie i Bobolicach, chociaż dzisiaj wyglądają odmiennie (Zamek Mirów to malownicze ruiny, Zamek Bobolice jest zrekonstruowany), łączy wspólna przeszłość. Oba zamki zostały rozbudowane przez Kazimierza Wielkiego jako części systemu obronnego chroniącego Małopolskę przed potencjalnymi atakami ze strony niezależnego od Polski Śląska. W XIV i XV wieku zamki stawały się własnością kilku rodów: Koziegłowów, Bninów, Myszkowskich, Korycińskich, Męcińskich.
Ogromnych spustoszeń dokonali Szwedzi po 1655 roku. Ich okupacja wiązała się ze zniszczeniem nie tylko obu zamków, ale też większości warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w całej Polsce.
Obecnie zamki w Mirowie i Bobolicach należą do rodziny Laseckich. Właściciele podjęli decyzję o odbudowaniu zamku w Bobolicach z wykorzystaniem technik najbardziej odpowiadających metodom murarskim ze średniowiecza. W ten sposób swój blask odzyskał zamek w Bobolicach. Tenże jest obecnie ciekawym punktem na trasie zwiedzania Jury. Zamek w Mirowie ma być pozostawiony w stanie tzw. trwałej ruiny i udostępniony turystycznie. Obecnie zamek w Mirowie jest niedostępny dla turystó ze względów bezpieczeńtwa.