Strona główna>Małopolska> Jura Krakowsko-Częstochowska> Pilica i Smoleń
  PILICA i SMOLEŃ



  Pierwsze wzmianki o Pilicy sięgają roku 1227 roku, kiedy to Grzymisława, żona Leszka Białego, nadaje cystersom z Sulejowa prawo do łowienia bobrów 'in fluvio Pilitia'. Chociaż Grzymisława ma tu na myśli rzekę o tej samej nazwie, można pośrednio wnioskować, że u źródeł rzeki musiała istnieć osada. W XIV wieku jednak to nie Pilica lecz pobliski Smoleń był siedzibą władcy i zarządcy tych terenów. Dokumenty z epoki wskazują na Ottona z Pileckich herbu Topór. Otton za czasów Kazimierza Wielkiego piastował ważne funkcje państwowe. Również z początkiem dynastii Jagiellońskiej ród z Pilicy znaczył wiele, na co wskazuje choćby fakt, że matką chrzestną Władysława Jagiełły została żona Ottona - Jadwiga.
  Jedyną córką Ottona i Jadwigi była Elżbieta i to jej postać zaważyła na znaczeniu rodu. Zamężna była trzykrotnie - z Olbrachtem Opolskim, Wincentym Granowskim i w końcu z samym królem Władysławem Jagiełłą. Chociaż królowi nie spłodziła potomka, wpłynęła na nadanie tytułu hrabiemu na Pilicy swojemu synowi Janowi Granowskiemu, z poprzedniego małżeństwa. Tym samym przedłużyła ród pileckich na następne pokolenia, jak pokazała historia, do 1563, kiedy zmarł ostatni z familii, Mikołaj.
  Około 1590 roku Pilicę nabył Wojciech Padniewski, który zbudował rezydencję w Pilicy, kończąc tym samym świetność zamku w Smoleniu. Kiedy zamek w Smoleniu popadał w zaniedbanie, dwór w Pilicy rozwijał się doskonale. Syn Wojciecha, Stanisław, rozbudował miejscowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i wpłynął na utworzenie kolegiaty.
  Okres rozwoju miasteczka przerwany został wraz z atakiem wojsk szwedzkich podczas potopu szwedzkiego. Wtedy to zamek w Smoleniu uległ zniszczeniu, Pilica zaś znacznie ucierpiała materialnie i ludnościowo.
  Kolejne lata były dla Pilicy także nie najłaskawsze. Miejscowość stawała się własnością kolejno Zbarskich, Wiśniowieckich, Warszyckich. W 1731 roku Pilica zakupiona została przez Marię z Wesslów Sobieską, wdowę po królewiczu Konstantym Sobieskim.
  W 1828 roku dobra pileckie zostały podzielone - oddzielone zostały tereny wokół Smolenia, Pilicę zaś nabył August Moes. August Moes okazał się dobrym gospodarzem, wykorzystał okres rodzącego się przemysłu, założył młyn parowy, browar, gorzelnię, w Wierbce papiernię a w Sławniowie fabrykę sukna i kortownię. Po śmierci Moesa Pilica stawała się własnością jeszcze kilku właścicieli.
  Dzisiaj miejscowość liczy ok. 5 tys. mieszkańców, jest przyjemnym miejscem i ciekawym turystycznie. W centrum miasteczka znajdują się dwa kościoły - parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela oraz kościół z klasztorem O.O. Reformatów.
  Historia okazała sie dla Smolenia mniej łaskawa. Dzisiaj jest to wioska leżąca na granicy województw Małopolskiego i Śląskiego, zamek Pileckich popadł w ruinę. Mimo skromnych pozostałości materialnych pochodzących ze średniowiecza, Smoleń jest ciekawym punktem wypadowym np. do Doliny Wodącej.

PILICA
SMOLEŃ
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT