Gaspare Diziani (1689 Belluno - 1767 Wenecja) - artysta doby późnego baroku, malujący głównie sceny religijne, rzadziej o tematyce mitologicznej. Wykonywał najczęściej dzieła na zamówienie Kościoła, stąd największa ich liczba znajduje się w rozmaitych świątyniach, silnie reprezentowana jest jego sztuka w Północnych Włoszech. Płótna, które nie zostały zakupione przez Kościół, bądź z jakichkolwiek innych powodów zostały stamtąd usunięte, odnalazły nabywców prywatnych. Stąd też dość duże rozdrobnienie dorobku artysty na całym świecie, w tym w Polsce.
W Krakowie w Europeum podziwiać można:
Lot z córkami - obraz przedstawiający Lota opuszczającego wraz z rodziną Sodomę i Gomorę. Żona Lota, nie posłuchawszy przestrogi, by nie odwracać się w stronę niszczonych miast, zostaje zamieniona w słup soli. Lot pozostaje więc ze swoimi dwiema córkami. Obraz zamknięty został w formie nokturnu z silnie zarysowanym elementem dramatycznego ekspresyjnego portretu twarzy całej trójki. Historia biblijna dopowiada dzieje rodu Lota. Córki w obawie o wyniszczenie ludzkości spółkują z nieświadomym tego ojcem. Dochodzi do poczęcia dwóch synów - Moaba, od którego będą pochodzić Moabici i Ben-Ammiego, który da początek Ammonitom.
Trzej Aniołowie u Abrahama - obraz pokazuje scenę ukazania się aniołów przed Abrahamem i zapowiedź narodzin Izaaka.
Miłośnicy twórczości Gaspare Diziani mogą podziwiać dzieła autora poza Krakowem. Najbliższe z nich to Warszawa (Mojżesz depczący koronę faraona), Budapeszt (Adoracja Dzieciątka).