Częstochowa, w świadomości przeciętnego Polaka kojarzona jest z klasztorem Paulinów na Jasnej Górze oraz Cudownym Obrazem Czarnej Madonny. Szukając nawiązań między Krakowem a Częstochową, nietrudno więc znaleźć związki w kulcie wizerunku Madonny. Kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej znajdują się w licznych kościołach Krakowa. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z wielu innych analogii:
• Paulini na krakowskiej Skałce zostali sprowadzeni z Częstochowy. W kościele p.w. św. Stanisława BM wyrzeźbione zostało popiersie Augustyna Kordeckiego, wielkiego obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami. Figura Kordeckiego zdobi również ołtarz polowy przy którym corocznie, w pierwszą niedzielę po 8 maja odbywa się tradycyjny pochód biskupów z Wawelu na Skałkę.
• Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z dokumentu wydanego przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który określił uposażenie klasztoru w Mstowie.
• W Częstochowie wielokrotnie przebywał książę głogowsko-opawski, późniejszy król Zygmunt Stary. Ten władca nadał Częstochowie liczne przywileje.
• W 1587 roku Kraków zaatakowany został przez księcia Maksymiliana Habsburga. Kraków zdobyty nie został, jednak książę splądrował Częstochowę. Po tych zajściach Zygmunt III Waza nakazał obwarować klasztor paulinów. W 1655 Częstochowa była jedynym miastem, które oparło się inwazji szwedzkiej.
• Bazylika Jasnogórska i Kolegiata Świętej Anny w Krakowie udekorowane zostały przez ten sam duet artystów - Baltazara Fontane i Karola Dankwarta z Nysy.
• W Kościele Mariackim przy kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej wzięli ślub państwo młodzi z 'Wesela' Stanisława Wyspiańskiego - Jadwiga Mikołajczykówna i Lucjan Rydel. W tymże kościele Matka Boska Częstochowska przedstawiona jest na witrażu autorstwa Tadeusza Dmochowskiego.