Jesteś tutaj: Strona główna >Wycieczki po Krakowie > Wycieczki dla grup z Częstochowy
WYCIECZKI Z CZĘSTOCHOWY I OKOLIC• Paulini na krakowskiej Skałce zostali sprowadzeni z Częstochowy. W kościele p.w. św. Stanisława BM wyrzeźbione zostało popiersie Augustyna Kordeckiego, wielkiego obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami. Figura Kordeckiego zdobi również ołtarz polowy przy którym corocznie, w pierwszą niedzielę po 8 maja odbywa się tradycyjny pochód biskupów z Wawelu na Skałkę.

• Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z dokumentu wydanego przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który określił uposażenie klasztoru w Mstowie.

• W Częstochowie wielokrotnie przebywał książę głogowsko-opawski, późniejszy król Zygmunt Stary. Ten władca nadał Częstochowie liczne przywileje.

• W 1587 roku Kraków zaatakowany został przez księcia Maksymiliana Habsburga. Kraków zdobyty nie został, jednak książę splądrował Częstochowę. Po tych zajściach Zygmunt III Waza nakazał obwarować klasztor paulinów. W 1655 Częstochowa była jedynym miastem, które oparło się inwazji szwedzkiej.

• Bazylika Jasnogórska i Kolegiata Świętej Anny w Krakowie udekorowane zostały przez ten sam duet artystów - Baltazara Fontane i Karola Dankwarta z Nysy.

• W Kościele Mariackim przy kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej wzięli ślub państwo młodzi z 'Wesela' Stanisława Wyspiańskiego - Jadwiga Mikołajczykówna i Lucjan Rydel. W tymże kościele Matka Boska Częstochowska przedstawiona jest na witrażu autorstwa Tadeusza Dmochowskiego.

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO KRAKOWIE
WYCIECZKI PO MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA