KATEDRA WAWELSKA
   GROBY KRÓLEWSKIE
Współczesne wejście do Grobów Królewskich przechodzi przez Kaplicę Czartoryskich i Kaplicę Młodzików.

Kaplica św. Leonarda

  Kaplica św. Leonarda została wzniesiona przed lub w roku 1118 i jest najstarszą tak dobrze zachowaną częścią Katedry Wawelskiej...więcej

Po wyjściu z Kaplicy św. Leonarda droga prowadzi do wąskiego korytarza. Ów korytarz jest efektem renowacji Katedry w XIX wieku i połączenia w jeden ciąg niegdysiejszych krypt. W kolejnych sarkofagach pochowani są:

Stefan Batory - książę Siedmiogrodu, mąż Anny Jagiellonki. Zmarł bezpotomnie po dziesięciu latach rządów w Rzeczypospolitej. Pierwsze miejsce pochówku króla znajdowało się pod kaplicą Mansjonarską. Ze względu na zapadanie się fundamentów kaplicy zdecydowano w roku 1877 na remont. W związku z remontem trumnę przeniesiono do specjalnie przygotowanej krypty tuż przy krypcie św. Leonarda[1].

Władysław IV - syn Zygmunta III Wazy, następca tronu. Żenił sie dwukrotnie - z Cecylią Renatą, a po jej śmierci z Ludwiką Marią Gonzagą. Sarkofag króla zdobią kartusze Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii. Scena figuralna na boku ukazuje hołd złożony królowi po bitwie pod Smoleńskiem. Na trumnie wyryte są inicjały złotnika Jana Chrystiana Bierpfaffa z Torunia.

Cecylia Renata - pierwsza żona Władysława IV, matka Zygmunta Kazimierza i Marii Anny Izabeli. Podczas porodu trzeciego dziecka zmarła. Żadne z jej dzieci nie dożyło wieku dorosłego. Sarkofag królowej zdobi scena spotkania królowej Saby przed królem Salomonem. Od strony stóp królowej widnieje napis:
Nata Graecy Anno Christi MDCXI.VI.Ivli St.V. Coronata Regina Poloniae Varsoviae MDCXXXVII.XIII Sept Moritvr Vilnae MDCXLIV.XXIV.Mar
(Urodzona w Gracu Roku Chrystusowego 1611 6 lipca, Koronowana na królową Polski w Warszawie 13 września 1637, Zmarła w Wilnie 24 marca 1644)

Zygmunt Kazimierz - syn Władysława IV i Cecylii Renaty. Królewicz zmarł w wieku 7 lat. Pochowany jest obok ojca.

Maria Anna Izabela - córka Władysława IV i Cecylii Renaty. Pochowana jest w maleńskiej trumience obok matki. Maria Anna Izabela zmarła w wieku niemowlęcym.

Zygmunt August - ostatni Jagiellon na polskim tronie. Trzykrotnie żonaty (z Elżbietą Austriaczką, Barbarą Radziwiłłówną i Katarzyną Austriaczką). Z żadną nie dochował się potomka. Zmarł nie doczekawszy się dziecka z prawego łoża. Na widocznej stronie sarkofagu ukazana jest scena alegoryczna duszy nieśmiertelnej.

Anna Jagiellonka - córka Zygmunta Starego i Bony Sworzy, siostra Zygmunta Augusta, żona Stefana Batorego. Jest jedyną córką Zygmunta Starego i Bony Sworcy, która została w Rzeczypospolitej. Po śmierci Zygmunta Augusta z królową łączono nadzieje na przedłużenie dynastii Jagiellońskiej. Zmarła bezpotomnie w wieku 73 lat. Od widocznej strony na sarkofagu królowej znajduje się ornament okuciowy z inskrypcją.

Anna Austriaczka - pierwsza żona Zygmunta III Wazy, matka Władysława IV. Królowa Polski oraz Szwecji. Zmarła w 1598 roku w wieku 25 lat.

Barbara Zapolya - pierwsza żona Zygmunta Starego. Po jej śmierci w roku 1515 król-wdowiec podjął decyzję o budowie Kaplicy Zygmuntowskiej.

August II Mocny - król zmarł w Warszawie. Jego ciało wkrótce trafiło na Wawel, serce do kościoła dworskiego w Dreźnie, część wnętrzności zaś pozostało w Warszawie w kościele kapucynów.

Stanisław Leszczyński - Pośmiertne losy króla są dość skomplikowane. Stanisław Leszczyński zmarł w Luneville w Lotaryngi i został pochowany w kościele Notre Dame de Bon Secours w Nancy. Po rewolucji francuskiej kościół został zniszczony, a szczątki króla sprofanowane. Przebywający we Francji Michał Sokolnicki przewiózł je do Poznania, skąd trafiły do Petersburga. Na Wawel szczątki króla trafiły dopiero po II wojnie światowej.

Aleksander Karol - syn Zygmunta III Wazy i Konstancji Austriaczki. Zmarł w roku 1634 w wieku 20 lat.

  Dalszy ciąg zwiedzania prowadzi wąskim przejściem do kolejnej krypty, w której spoczywa Zygmunt Stary. Krypta w której znajduje się sarkofag króla znajduje się pod Kaplicą Zygmuntowską. Wraz z królem pochowany jest królewicz Olbracht.

  Po wyjściu z krypty Zygmunta Starego przechodzi się do krypty pod Kaplicą Wazów. Pochowani sa tu władcy z tejże dynastii:
Konstancja Austriaczka - druga żona Zygmunta III Wazy, młodsza siostra Anny austriaczki, matka Jana Kazimierza
Zygmunt III Waza - pierwszy król z dynastii Wazów na tronie polskim, mąż Anny Austriaczki i Konstancji Austriaczki, ojciec przyszłych królów Władysława IV oraz Jana Kazimierza.
Jan Kazimierz
Jan Albert
Ludwika Maria Gonzaga - druga żona Władysława IV
Jan Kazimierz

  Po przejściu obok pochówków Wazów, dalsza część zwiedzania prowadzi schodami w dół, do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie pochowany jest Józef Piłsudski oraz para prezydencka Marii i Lecha Kaczyńskich. Ten ostatni pochówek pary prezydenckiej Kaczyńskich wykonany był z onyksu miodowego wykonanego w zakładzie kamieniarskim w Cholerzynie. Po ekshumacji dokonanej 14 listopada 2016 r. wymieniono sarkofag na nowy, wykonany z białego marmuru kararyjskiego.

 [1] Buczek Anna, Firlet Elżbieta, Gaczoł Ewa, Strzyżewska Joanna, Wawel na starej fotografii do 1939 roku, wyd. przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2011, s. 299.


  Literatura:

 • Buczek Anna, Firlet Elżbieta, Gaczoł Ewa, Strzyżewska Joanna, Wawel na starej fotografii do 1939 roku, wyd. przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2011

Jesteś tutaj: Strona główna >Zabytki Krakowa > Wzgórze Wawelskie > Katedra Wawelska > Groby Królewskie

  Krypta Świętego Leonarda

Krypta z doczesnymi szczątkami Anny Austriaczki, Anny Jagiellonki, Zygmunta Augusta, Stanisława Leszczyńskiego, Augusta II Mocnego, Barbary Zapolyi, Karola Wazy

Sarkofag Michała Korybuta Wiśniowieckiego

Płycina sarkofagu Zygmunta Augusta

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE