Walenty "Wit" Wisz (1847 Krasne - 1930 Kraków) - rzeźbiarz i snycerz, twórca wielu dzieł sakralnych w kościołach Krakowa i Małopolski.
Artysta urodził się w Krasnem niedaleko Rzeszowa, jakkolwiek swoje późniejsze życie spędził w Żytnie (k. Radomska), Myślenicach, Krakowie, Radziszowie. W tych też miejscach pozostawił wiele swoich prac. Tworzył głównie w drewnie, rzadziej w kamieniu. Pracował głównie w sztuce sakralnej, gdzie zajmował sie odnawianiem kościołów. Takie też były jego prace - nawiązujące do stylistyki świątyń. A więc w kościołach gotyckich tworzył neogotyk, w renesansowych - neorenesans...
Jako że jego życie splotło się z budową kościoła św. Józefa na krakowskim Podgórzu, tam można najpełniej zobaczyć kunszt artysty. Dla tegoż kościoła wykonał dużą część snycerki, m. in. ołtarz główny oraz ambonę.
Zwiedzający Kościół Mariacki nieświadomie patrzą także na dzieło Wita Wisza. Jest to ambona znajdująca się przy zachodnim wejściu do kościoła. Inne krakowskie kościoły, w których znajdują się dzieła artysty to kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Bożego Ciała, kościół dominikanów.
Prace Wita Wisza można zobaczyć na cmentarzach, wykonywał tam nagrobki na zlecenia członków osób zmarłych. Wit Wisz jest praktycznie nieznaną osobą, rzadko wymienianą przez przewodników, znika pośród setek wybitnych artystów działających w Krakowie.
Literatura:
•