CMENTARZ SALWATORSKI

   Cmentarz salwatorski powstał po zapełnieniu się cmentarza wokół kościoła Najświętszego Salwatora. Poświęcony został w 1865 roku. Przy bramie głównej umieszczono fragment wiersza Jerzego Harasymowicza:

        Tak gotowymi być trzeba
        Do każdej ludzkiej podróży
        Tak zdecydują w niebie
        Lub serce nie chce już służyć


   Cmentarz salwatorski to jeden z najpiękniejszych cmentarzy Krakowa. Położony jest przy ul. Jerzego Waszyngtona na stoku malowniczego wzgórza Sikornik. Najstarsze zachowane nagrobki liczą około sto pięćdziesiąt lat, wśród nich znajdują się prawdziwe dzieła sztuki - kaplice grobowe bogatych mieszczan, zbiorowe groby kilku krakowskich klasztorów. Tutaj spoczywają liczni artyści, badacze zasłużeni dla kultury polskiej.

   Osoby pochowane na cmentarzu:

  Halina Cieślińska-Brzeska - artystka, twórca wielu witraży, m. in. w kościele Najświętszego Salwatora na Zwierzyńcu. Tablicę ku jej pamięci wmurowano na fasadzie Domu Zwierzynieckiego przy ul. Świętej Jadwigi

  Wiesław Dymny - artysta, pisarz i twórca tekstów do piosenek, współtwórca i członek 'Piwnicy pod Baranami', pierwszy mąż Anny Dymnej.

  Aleksander Gałuszka - poeta; w okresie PRL-u nie publikowany wskutek sprzeciwu Juliana Tuwima.

  Karol Frycz - poeta, reżyser

  Rodzina Gablenzów - ludzie wszechstronni, mogący być inspiracją dla współczesnych. Od końca XIX wieku w posiadaniu rodziny pozostawała fabryka octu i musztardy na krakowskim Zwierzyńcu.
Jerzy Gablenz - muzyk, uczeń Feliksa Nowowiejskiego, skomponował ok. 70 pieśni, dwie symfonie i liczne wariacje fortepianowe oraz operę "Zaczarowane koło" do dramatu Lucjana Rydla. Ponadto interesował się techniką, był wielbicielem samochodów, samodzielnie konstruował odbiorniki radiowe.
Małgorzata Schoenówna - żona Jerzego Gablenza - absolwentka Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, po przedwczesnej śmierci męża samodzielnie prowadziła fabrykę. Utrzymała produkcję także podczas II Wojny Światowej. Po wojnie jej fabrykę znacjonalizowano.

  Antoni Gołubiew - pisarz, historyk, współtwórca grupy poetyckiej Żagary oraz członek Tygodnika Powszechnego.

  Karol Hukan - artysta rzeźbiarz, twórca wielu płyt i rzeźb w Krakowie, m. in. płyty Arcybractwa Miłosierdzia na ul. Siennej oraz alegorii rolnictwa i przemysłu na fasadzie Banku Narodowego przy ul. Basztowej

  Maria Jarema - rzeźbiarka, twórca m. in. pomnika-fontanny na Plantach "Fortepian Szopena" oraz licznych rzeźb znajdujących się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1

  Antoni Kępiński - psychiatra wykształcony w Krakowie i Edynburgu, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał udział w programie leczenie osób uwięzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

  Stanisław Lem - z wykształcenia lekarz, z powołania pisarz powieści fantastycznych, m. in. "Solaris", "Szpital przemienienia", "Powrót z gwiazd".

  Ferdynand Machay (starszy) - ksiądz i polityk, zwolennik przyłączenia Spiszu i Orawy do Polski

  Ferdynand Machay (młodszy) - ksiądz, Sługa Boży, podczas II Wojny Światowej opiekował się chorymi w tarnowskim szpitalu. Osadzony w więzieniu na Montelupich w Krakowie i w Nowym Wiśniczu, został rozstrzelany przez oficerów Gestapo. Papieź Jan Paweł II otworzył jego proces beatyfikacyjny.

  Franciszek Mączyński - artysta malarz, architekt, twórca wielu budowli w Krakowie, m. in. kościoła jezuitów na ul. Kopernika, pałacu Towarzystwa Sztuk Pięknych na Placu Szczepańskim, obecnego budynku Tataru Starego na ul. Jagiellońskiej.

  Janusz Meissner - lotnik, pisarz poczytnych książek z dziedziny lotnictwa i marynistyki. Jego imieniem nazwano jedną z ulic odbiegających od al. Jana Pawła II.

  Rafał Mickiewicz - syn Adama Mickiewicza

  Juliusz Osterwa - właściwie Julian Maluszek, twórca Teatru Reduta

  Stanisław Pigoń

  Zbigniew Pronaszko - malarz, jego liczne obrazy podziwiać można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1

  Stanisław Proń - twórca Muzeum Farmacji (znajdującego się dziś przy ul. Floriańskiej)

  Eugeniusz Romer - geograf, kartograf, glacjolog, profesor Uniwersytetów Jana Kazimierza we Lwowie oraz Jagiellońskiego

  Karol Hubert Rostworowski (1877-1938) - dramaturg i poeta. Jego postać została wykorzystana jako pierwowzór Huberta - Młodego Człowieka w dramacie Karola Wojtyły "Brat Naszego Boga"

  Izydor Stella-Sawicki - profesor Politechniki Krakowskiej. Jego imieniem nazwano ulicę znajdującą się w dzielnicy Czyżyny

  Jan Sztaudynger - poeta, autor licznych fraszek i krótkich form literackich

  Kazimierz Wyka (1910-1975) - historyk i krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1952-56 pełnił funkcje posła w Sejmie I kadencji

Jesteś tutaj: Strona główna >Zabytki Krakowa > Zwierzyniec > Cmentarz Salwatorski
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT