WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
SYNAGOGA WOLFA POPPERA (SYNAGOGA BOCIANA)  Synagoga Wolfa Poppera jest czwartą najstarszą synagogą w Krakowie. Wybudowana została przez Wolfa Poppera, zwanego Bocian, przez swe niekonwencjonalne zachowanie podczas modlitwy. Wg anegdot Wolf, w chwilach modlitewnych uniesień miał zakładać nogę na nogę niczym bocian.
  Wolf Popper pochodził z Chęcin, w Krakowie ożenił się z Leibke, córką bogatego kupca Judy Lejba Landaua. Wkrótce pomnożył majątek teścia, a za prywatne fundusze wybudował synagogę – symbol swojego statusu. Budowlę oparł konstrukcyjnie o istniejący mur miasta Kazimierza, ratując go przed rozebraniem.
  Synagoga była miejscem kultu do II Wojny Światowej. W czasie wojny została rozgrabiona, a jedyne zachowane drzwi od aaron-hakodesz znajdują się dziś w Muzeum Izaaka i Edyty Wolfsonów w Jerozolimie. Dziś mieści się tutaj dom kultury.

  Literatura:

  Bóżnica Wolfa Poppera (Bociana) w: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. IV, cz. IV, Kazimierz i Stradom, Judaica: bóżnice, budowle publiczne i cmentarze, red. Izabella Rejduch-Samkowa i Jan Samek, Warszawa 1995, s. 21-23

Jesteś tutaj: Strona główna >Zabytki Krakowa > Żydowski Kazimierz > Synagoga Wolfa Poppera (Bociana)