Jesteś tutaj: Strona główna>Zabytki Krakowa>Stare Miasto> Pawilon Wyspiański 2000
   PAWILON WYSPIAŃSKI 2000  Pawilon Wyspiański 2000 powstał w 2007 roku czyli w stulecie śmierci artysty. Według zamierzeń projektanta Krzysztofa Ingardena, miał być pomyślany tak, żeby wyeksponować nigdy wcześniej nie wykonane w szkle projekty witraży Stanisława Wyspiańskiego. Pomysłodawcą projektu jest Andrzej Wajda. Ów szklany budynek przysłaniają ruchome cegiełki z motywami liści kasztanowca. Dozują one światło tak, by maksymalnie wyeksponować witraże znajdujące się wewnątrz budynku.
  Witraże przedstawiają św. Stanisława, patrona Krakowa, króla Kazimierza Wielkiego oraz Henryka Pobożnego. Zaprojektowane zostały one do Katedry Wawelskiej, jednak tam, za sprawą ówczesnego kardynała Jana Puzyny, nigdy się nie pojawiły. Gdyby tenże kardynał zgodził się na zawieszenie witraży, obok powyżej wymienionych stanęłyby: mityczny Piast, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary z Zygmuntem Augustem, św. Kinga, Zawisza Czarny oraz Wernyhora. Szczęśliwie po upływie wieku mieszkańcy Krakowa i turyści mogą dziś podziwiać choćby te trzy wielkie dzieła sztuki. Każdy z istniejących witraży przedstawia swoją historię:

  Witraż św. Stanisława pokazuje patrona Katedry Wawelskiej w trumnie. Wzniesiona lewa ręka umieszczona jest w relikwiarzu. Poniżej dwie nogi - to wota ofiarowane przez wiernych za cudowne uleczenie. Po lewej stronie znajduje się postać płaczącego anioła, a poniżej anioła zgaszona świeca i opadający w dół witraża dym.

  Witraż Kazimierza Wielkiego nawiązuje do śmierci króla oraz przypadkowej ekshumacji w 1869 roku. Według kronik pisanych przez Janka z Czarnkowa król polował w lasach w okolicach Przedborza, spadł z konia i złamał nogę rannego przywieziono do Krakowa i tutaj zmarł w roku 1370. Zbliżała się 500 rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego. Chcąc uświetnić uroczystości z tym związane zaczęto remontować nagrobek, spodziewając się, że ciało króla znajduje się pod posadzką, pomnik zaś jest pusty. Wbrew oczekiwaniom, ciało króla znaleziono w sarkofagu. Oba te zdarzenia Stanisław Wyspiański ukazał na witrażu. Kazimierz Wielki zamiast nogi prezentuje piszczel, zamiast twarzy widnieje czaszka. W pasie widać mur przypominający o przysłowiu 'Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną', jednocześnie będący przeniesieniem tegoż samego wizerunku z sarkofagu króla.

  Witraż Henryka Pobożnego przedstawia księcia w chwili agonii. W pierś wbity jest grot, z miecza spływają dwie strużki krwi.

  Dzisiejsze dzieło wykonane zostało przez Piotra Ostrowskiego w latach 2001 - 2007 w Zakładzie Witraży Żeleńskiego w Krakowie. Budynek pełni funkcje informacji turystycznej oraz jako miejsce wystaw czasowych. Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba wykonana na podstawie witraża 'Bóg Ojciec. Stań się', znajdującego się w pobliskim kościele franciszkanów. Płaskorzeźba wykonana została z myślą o niewidomych turystach.


  Literatura:

 • Bojarska-Syrek Joanna. Wyspiański. Witraże, Warszawa 1980

   Osoby związane z pawilonem:
 • Krzysztof Ingarden
 • Stanisław Wyspiański
 • Andrzej Wajda

   Na co zwrócić uwagę:

 • Postmodernistyczna bryła budynku
 • Witraże St. Wyspiańskiego


PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE