Strona główna >Muzea Krakowa> Muzeum 'Dom J.Matejki'
 MUZEUM 'DOM JANA MATEJKI'  Muzeum 'Dom Jana Matejki' utworzone zostało w 1895 roku czyli w dwa lata po śmierci artysty. Inicjatorem był Marian Sokołowski, który dla krakowskiego 'Czasu' napisał artykuł informujący o znaczeniu Matejki oraz o muzeach biograficznych istniejących już w Europie południowej i zachodniej. Dzięki pieniądzom pochodzącym ze zbiórek odkupiono z rąk spadkobierców kamienicę rodzinną przy ul. Floriańskiej 41 oraz część prywatnych przedmiotów artysty. W roku 1904 zarząd nad Domem Jana Matejki przejęło Muzeum Narodowe w Krakowie.
  Ekspozycja znajduje się na pierwszym i drugim piętrze kamienicy. W pierwszej sali znajdują się głównie portrety rodziny malarza oraz przyjaciół. Do tychże należy:

  • Portret ojca artysty - Franciszka,
  • Portret rodzinny (ojca Franciszka, brata Kazimierza, siostry Marianny i swój)
  • Młodzieńczy portret Marii Matejko (1859)
  • Portret dojrzałej Marii Matejko Golichowskiej - w 1867 roku Maria wyszła za mąż za Józefa Golichowskiego
  • Portret Leonarda Serafińskiego
  • Portret Joanny Serafińskiej
  • Portret młodzieńczy Izydora Jabłońskiego
  • Portret dojrzałego Izydora Jabłońskiego

  Na klatce schodowej znajduje się kilka gablot. Godne uwagi są:
  • Kopia korony i berła króla Kazimierza Wielkiego - obecność regaliów związana jest z przypadkowym odkryciem kenotafu króla w Katedrze na Wawelu w roku 1869. Wewnątrz znaleziono szczątki króla oraz grobowe regalia. Na podstawie oryginałów wykonano wierne kopie, właśnie prezentowane w Muzeum. Z tym faktem związanych jest także kilka rysunków tematycznie związanych z pochówkiem.

  Pokój stołowy - ozdobą pokoju są meble zamówione przez artystę w Wenecji. Pomieszczenie najwierniej oddaje atmosfere doku rodziny Matejków. Warto tutaj zwrócić uwage na paletę podarowaną mistrzowi przez jego uczniów: Szymona Buchbindera, Emanuela Hernisza, Aleksandra Mroczkowskiego, Władysława Rossowskiego i Franciszka Żmurkę. Na palecie widnieje napis: 'Janowi Matejce wdzięczni uczniowie. Kraków 20.6.1881 R.P.

  Sypialnia - pokój nosi swoją drugą nazwę 'Pod Gwiazdami' z racji motywu pokrywającego sufit pomieszczenia. Pierwotnie pokój był przeznaczony dla Teodory, gdzie ta miała swój buduar. Na kilka dni przed śmiercią Jana Matejki wniesiono tutaj łóżko, gdzie artysta, cierpiący na wrzody żołądka, zmarł 1 listopada 1893 roku.

  Patrz także:

  • Sukiennice
  • Hołd Pruski - opis obrazu
  • Kościuszko pod Racławicami - opis obrazu

DOM
JANA MATEJKI
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT