Strona główna>Krakowianie> Jan Długosz
  JAN DŁUGOSZ



  Jan Długosz herbu Wieniawa 1415-1480

  Gniazdem rodowym Długoszów było Niedzielsko w ziemi wieluńskiej, Jan ur. 1415 roku przychodzi na świat w Brzeźnicy w ziemi sieradzkiej, gdzie ojciec zajmował stanowisko starosty. Nadania ziemskie i tytularne dla Jana Długosza seniora były związane z jego działalnością rycerską, między innymi z udziałem w wojnie polsko-krzyżackiej. Obejmowanie urzędów - starosty brzeźnickiego czy następnie podrzęczego korczyńskiego wpłynęły na życie rodziny, Jan junior nauki zaczął pobierać w Nowym Korczynie.
  W 1428 roku nastąpiła jego immatrykulacja na Akademii Krakowskiej, gdzie studiował trzy lata, nie zamykając jednakże bakalaureatu. Krakowska Alma Mater pozwoliła przyszłemu historiografowi zetknąć się z wybitnymi nauczycielami - Janem z Dąbrówki i Sędziwojem z Czechna. Pierwszy zapoczątkował nauczanie historii ojczystej, wprowadzając do retoryki kometarze do kronik Wincentego Kadłubka, drugi natomiast zgromadził olbrzymi kodeks źródłowy kronik (obecnie w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich). Czasy studenckie przybliżają Długoszowi Kraków, to w mieście stołecznym spędzi kolejne 52 lata swego życia, mieszkając w Bursie Divitum, a po pogorszeniu się sytuacji materialnej rodziny, w Bursie Pauperum.
  Około roku 1430-1431 Jan Długosz dzięki protekcji i koneksjom ojca zostaje pisarzem na dworze biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, gdzie służyć będzie w charakterze sekretarza, a następnie zarządcy dóbr aż do śmierci swego protektora w 1454r. Związki z dworem biskupim pozwoliły Długoszowi otrzymać tytuł kanonika kapituły katedralnej mimo posiadania wyłącznie niższych święceń subdiakonalnych. Będąc sekretarzem biskupa Oleśnickiego, wyjeżdżał z delegacjami do Rzymu, skąd przywiózł kapelusz kardynalski dla swego protektora.
  Po śmierci biskupa Oleśnickiego w wyniku sporu o następcę na jego stanowisko (istniały trzy kontrkandydatury, król Kazimierz Jagiellończyk poparł Jana Gruszczyńskiego, Jan Długosz Jakuba z Sienna - beneficjenta tytułu z rąk papieskich) z inicjatywy królewskiej doszło do ogłoszenia banicji i konfiskaty dóbr kanonika katedralnego. Między królem i Janem Długoszem doszło do porozumienia, od 1467 roku kanonik został wychowawcą synów królewskich: Władysława, Kazimierza, Jana Olbrachta. Cztery lata później wszedł w skład delegacji towarzyszącej Władysławowi podczas koronacji w Pradze, otrzymał tam propozycję objęcia arcybiskupstwa, nie przyjął go jednak.
  Po roku 1455 Jan Długosz na 25 lat swego życia zajął się działalnością kronikarską i historiograficzną, w 1448 powstał ilustrowany przez Stanisława Durinka malarza cechowego tom Banderia Prutenorum (Sztandary wojsk krzyżackich z Prus), następnie 11 tomów Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego z „Chorographia Regni Poloniae”, czyli geograficznym opisem ziem polskich od Odry po Dniepr.
  Znana jest także działalność fundatorska Jana Długosza, powstają dzięki niemu budynki Bursy Kanonistów, kościoły św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym, św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku, św. Marii Magdaleny w Szczepanowie, św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Raciborowicach, Najświętszej Marii Panny w Odechowie, domy mansjonarzy w Wiślicy i Sandomierzu. Brał udział w odbudowie Psałterii na Wawelu, Bursy Pauerum, był inicjatorem sprowadzenia do Krakowa z Częstochowy paulinów, podjął również zakończone fiaskiem starania o przyjęcie do Krakowa kartuzów.
  W 1480 roku Jan Długosz umiera w swym domu na ul. Kanoniczej w Krakowie, nie doczekawszy oficjalnej pisemnej nominacji na stanowisko arcybiskupa lwowskiego, na jego pochówku na Skałce można odnaleźć informację, iż pełnił obowiązki kanonika krakowskiego, wiślickiego , sandomierskiego oraz posiadał tytuł elekta arcybiskupstwa lwowskiego.
  Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Długosza.

GALERIA
JAN DŁUGOSZ
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT