Strona główna>Zabytki Krakowa>Podgórze> Kościół redemptorystów
  KOSCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW  Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy zgromadzenie Redemptorystów w Krakowie-Podgórzu na ul. Zamoyskiego 56 jest świątynią konsektrowaną w 1909 roku. Zakon, którego głównym celem były misje oraz rekolekcje, utworzony został w XVIII wieku przez Alfonsa Logouri. Do Podgórza redemptoryśi trafiają dzięki inicjatywie o. Bernarda Łubieńskiego. Sprowadzenie do przemysłowego szybko rozwijającego się Podgórza kaznodziejów było posunięciem starannie przemyślanym, starano się tym samym zapobiec laicyzacji społeczeństwa oraz szerzeniu ruchów socjalistycznych.

  Bryła świątyni góruje nad otoczeniem kamienic - została wzniesiona w stylu eklektycznym z elementami romańskimi oraz gotyckimi przez architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Fundusze na wzniesienie monumentalnego budynku pozyskano, sprzedając obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kościół postawiony został na planie krzyża łacińskiego, jest trójnawowy, posiada transept i wieżę.

  W ołtarzu głównym widnieje wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której pierwotna ikona wiązana jest z Kretą i datowana na IX wiek. Maryja w pozie Hodigitrii (wskazującej na Syna) z Dzieciątkiem w charakterystycznej pozie ze spadającym sandałem umieszczeni są w centrum obrazu, archaniołowie Michał i Gabriel z narzędziami Męki Pańskiej w dłoniach flankują figury Madonny z Dzieciątkiem.

  Według legendy do Europy z Krety ikonę przywiózł bogaty kupiec, wizerunek miał ocalić podróżnych podczas podróży statkiem. Po przybyciu do Rzymu ikonę umieszczono w kościele św. Mateusza. Podczas wojen napoleońskich w XIX wieku obraz zaginął, odnalazł go 50 lat później redemptorysta o. Michał Marchi. W związku z tym wydarzeniem w 1865 roku papież Pius IX powierzył wizerunek Redemptorystom, zlecając im szerzenie kultu tej ikony. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy odnaleźć można w kościele Redemptorystów pw. św. Alfonsa w Rzymie (niedaleoko od bazyliki Santa Maria Maggiore). Dnia 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu w Rzymie. Krakowski wizerunek cudownej Madonny Nieustającej Pomocy ukoronowany został w 1994 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego koronami papieskimi.


  Literatura:


Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006


KOŚCIÓŁ
REDEMPTORYSTÓW
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT