Strona główna >Zabytki Krakowa > Stare Miasto > Kościół kapucynów
  KOŚCIÓŁ I KLASZTOR KAPUCYNÓW  Kapucyni, gałąź zakonu św. Franciszka, przybyli do Krakowa w 1695. Tego samego roku rozpoczęli budowę kościoła i klasztoru tuż za murami miasta. Niecałe dwadzieścia lat później od północnej strony kościoła został zbudowany Domek Loretański wg projektu Kacpra Bażanki.
  Kościół kapucynów jest wyjątkowo skromną budowlą. Zbudowany został jako świątynia jednonawowa z dwiema bocznymi kaplicami po lewej stronie oraz klasztorem od strony prawej. Dziś kaplice zostały połączone przejściem zaś prawa strona kościoła powiększona poprzez wykorzystanie części krużganków klasztornych.
  Ołtarz główny zdobi obraz ukazujący Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny (mal. Pietro Dandini ok. 1701). W zwieńczeniu ołtarza mniejszy, owalny obraz ukazuje św. Józefa z Dzieciątkiem. Wizerunek św. Józefa nie jest przypadkowy, jest on patronem krakowskiej prowincji kapucynów. Po obu stronach ołtarza głównego wiszą dwa malowidła - św. Franciszka i św. Klary. Jest to oczywiste nawiązanie do założycieli zgromadzeń.
  Przy filarach u wejścia do prezbiterium stoją jeszcze dwa ołtarze. Po lewej ołtarz św. Józefa, od prawej ołtarz Niepolakanego Poczęcia NMP.
  Od północnej strony kościoła przylega Domek Loretański. Bryła budowli jest dziełem Kacpra Bażanki, chociaż z wpływami Franciszka Placidiego, który dwadzieścia lat później wyremontował bodowlę po powodzi. Wnętrza ozdobił sztukator Bernard z Lugano. Pokrył on kolumny i ściany stiukami przypominającymi marmur. Bernard z Lugano jest także projektantem ołtarza (wyk. Francesco z Pescio). Ciekawostką jest figura Matki Boskiej Loretańskiej, do 1967 pokryta ludzkimi włosami. W XX wieku dokonano gruntownego remontu, polichromia wnętrza została wykonana przez Jana Bukowskiego.
  Na zewnętrznej stronie Domku, przy ul. Loretańskiej, widnieje płaskorzeźba upamiętniająca poświęcenie pałaszy przez Tadeusza Kościuszkę przed przysięgą na Rynku Krakowskim. Płyta jest dziełem Alfreda Dauna.

  Literatura:

 • Jakubczyk Michał, Franciszkański Kraków. Przewodnik po miejscach franciszkańskich w Małopolsce, Kraków 2009


 •  Zwróć uwagę:

   • Płaskorzeźba - święcenie pałaszy przez T.Kościuszkę
   • Nagrobek Józefa Wodzickiego
   • Epitafium R. Traugutta
   • Domek Loretański
   • Szopka bożonarodzeniowa

  KOŚCIÓŁ
  KAPUCYNÓW
  WYCIECZKI SZKOLNE
  PIELGRZYMKI
  STRONA GŁÓWNA
  MUZEA KRAKOWA
  TEATRY KRAKOWA
  KONCERTY
  INNE ATRAKCJE
  IMPREZY CYKLICZNE
  NIEPEŁNOSPRAWNI
  TURYŚCI
  INDYWIDUALNI
  NOCNE ZWIEDZANIE
  Z 'SOWĄ'
  PRACOWNICY
  ZABYTKI KRAKOWA
  MAŁOPOLSKA
  KRAKOWIANIE
  KULTURA I HISTORIA KRAKOWA
  TANIE NOCLEGI
  W KRAKOWIE

  PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
  tel. +48 885 616 358
  przewodnicykrakowscy@gmail.com
  WYCIECZKI
  CENNIK
  KONTAKT

  PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
  tel. +48 885 616 358
  przewodnicykrakowscy@gmail.com
  WYCIECZKI PO
  KRAKOWIE
  WYCIECZKI PO
  MAŁOPOLSCE
  CENNIK
  KONTAKT