Strona główna >Zabytki Krakowa > Stare Miasto > Kościół bernardynek
 KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA
 KLASZTOR BERNARDYNEK



 Pierwotny kościół drewniany pochodził z roku 1646, został dobudowany do klasztoru  SS. Bernardynek założonego przez Teresę Zadzikównę (siostrę biskupa krakowskiego i księcia siewierskiego Jakuba Zadzika). Następnie w tym samym miejscu SS. Bernardynki wybudowały kościół murowany w latach 1694-1703 dzięki wsparciu finansowemu wojewody sandomierskiego Michała Warszyckiego. Konsekracji kościoła dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubieński. Kościół ucierpiał podczas wielkiego pożaru w Krakowie w roku 1850, został w latach późniejszych odbudowany i odnowiony.
   Bryła kościoła: murowana z cegły, barokowa, otynkowana zwrócona jest prezbiterium na południe. Wewnątrz znajdują się dwie empory oddzielone od prezbiterium drewnianą balustradą.
   Wyposażeie wnętrza datuje się na późny barok. Ołtarz główny, cztery ołtarze boczne oraz ambonę wykonał naprawdopodobniej snycerz krakowski Jerzy Hankis. Artysta wykorzystał tu motyw suchego akantu. Obraz w ołtarzu głównym to łaskami słynące wyobrażenie św. Józefa z Jezusem Chrystusem w wieku dziecięcym, jest to wytwór XVII-wiecznej szkoły włoskiej, przywieziony do Krakowa przez biskupa Jakuba Zadzika. W ołtarzu bocznym eksponowana jest XVII-wieczna figura Dzieciątka Jezus tzw. Koletańskiego przeniesiona ze zlikwidowanego klasztoru koletek na Stradomiu. Na ścianach zachowane epitafium z maramuru dębnickiego żony (Katarzyny) i teściowej (Franciszki Zucchi) Franciszka Placidiego przez niego zaprojektowane i ufundowane. Polichromię kościoła w roku 1913 wykonał Jan Bukowski.

  Literatura:

  Adamczewski Jan. Mała encyklopedia Krakowa, Kraków 1996

  Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. IV Miasto Kraków, cz. 2 Kościoły i Klasztory Śródmieścia, red. Adam Bochnak i Jan Samek

 Zwróć uwagę:

 • Polichromia Jana Bukowskiego
 • Dzieciątko Koletańskie

 Związani z kościołem:

 • Jakub Zadzik
 • Teresa Zadzikówna
 • Franciszek Placidi
 • Jerzy Hankis
 • Jan Bukowski

WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT