EVENTO
DESCRIPCIÓN DEL EVENTO
CUNAS DE CRACOVIA
primero jueve de diciembre
El costumbre de edificar cunas existe desde 1927 cuando Antoni Wasilewski dió una proposicion para organisar un concurso de mas bellas cunas de belen. Temprano la idea tenia sus propagadores y desde 1937 cada ano en primero jueves de diciembre esta organisado el concurso. Luego se puede ver las cunas en el Museo Historico "Krzysztofory". Las cunas siempre presentan edificios de Cracovia, la Catedra, Iglesia Parroquial, Barbakan.
RĘKAWKA
primero martes po Wielkanocy
Rękawka se traduce "el mano", porque se dice que Kopiec de Krakus fue edificado de la tierra przyniesionej tu w rękawach. Ale Kopiec kryje wiele innych tajemnic. Jedną z nich jest tajemniczy zwyczaj zrzucania przez zamożnych Krakowian jedzenia i monet dla ubogich. W 1897 roku władze zabroniły uprawiania zwyczajów, tradycja jednak nie zamarla. Corocznie, we wtorek po Wielkanocy odbywa sie odpust, połączony z nabożeństwem w kościele św. Benedykta. Jest to jedyny dzien w roku, kiedy możemy obejrzeć wnętrze przepięknego gotyckiego kosciółka św. Benedykta.
LAJKONIK
oktawa Bożego Ciała
Pewnego razu zbliżyła się do bram Krakowa horda tatarska. Jednak widząc zamknięte bramy i opasłe mury, Tatarzy postanowili przeczekać do rana i o świcie zaatakować miasto. Ukryli sie niedaleko Krakowa, we wsi Zwierzyniec. Nie spodziewali się jednak ataku ze strony mieszkańców wsi i nieprzygotowani ponieśli klęskę. Nazajutrz szcześliwi z odniesionego zwyciestwa mieszkańcy Zwierzyńca przybyli do Krakowa w przebraniu Tatarów. Krakowianie wpadli w popłoch, lecz szybko zorientowali się, że to mistyfikacja. Urządzono wielką uczte, a na pamiątke ocalenia zarządzono, że co roku odbywać się będzie pochód upamietniający to wydarzenie.
Pochód Lajkonika odbywa sie w oktawę Bożego Ciała. Pochód wyrusza spod Klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu, a nastepnie podąża w kierunku Rynku Głównego.
JUWENALIA
...bo w mieście, w którym studiuje 100 tysięcy żaków, nie może zabraknąć Juwenaliów. Pierwszego dnia imprezy odbywa sie kolorowy pochód. Jego uczestnicy idą od miasteczka studenckiego AGH, ul. Reymonta, Krupniczą, kończąc na Rynku Głównym. Tutaj studenci dostają klucze do miasta, a potem odbywa się uroczysty koncert.
FESTIWAL ZUPY
koniec maja
Corocznie pod koniec maja, na krakowskim Kazimierzu restauratorzy przygotowuja rozne rodzaje zup – bo przecież Polska zupami tez słynie! Można je bezpłatnie skosztować oraz wziać udział w głosowaniu na tą najlepszą. Zwyciezca nagrodzony zostaje Złotą Paterą. Imprezie towarzysza liczne koncerty i konkursy.
FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ (czerwiec)
Jest to największe wydarzenie kulturalne poświecone kulturze żydowskiej w Polsce i jedno z najwiekszych takich na świecie. Corocznie gromadzi tysiące uczestnikow, którzy chcieliby zgłębić fascynujacą kulturę Braci Starszych w wierze. Kulminacją Festiwalu jest koncert na ulicy Szerokiej. Jest to świetna okazja by zobaczyć największe gwiazdy muzyki klezmerskiej.
WIANKI
weekend przed lub po 22 czerwca
Wydarzenie nawiązuje do prastarej, poganskiej tradycji rzucania wiankow przez panny na wydaniu. Wianki to jedna z najwiekszych uroczystosci w Grodzie Kraka. Corocznie skupia na Bulwarach Wislanych kilkaset tysiêcy gosci. Kulminacja uroczystosci jest pokaz sztucznych ogni.
ŚWIĘTO CHLEBA
Corocznie, na placu Wolnica, na krakowskim Kazimierzu, odbywa sie festiwal, połączony z pokazem wypieku chleba, krakowskich obwarzanków i żuru, który wszyscy moga spróbowac. W trakcie imprezy, jej uczestnicy moga głosowac na najlepsze wyroby.